Tyto informace vezměte s sebou ke svému veterináři, hodnoty se od ostatních plemen liší.
Při odesílání krve do laboratoře je dobré udělat kompletní krevní obraz.
Tato společná analýza zahrnuje tyto položky:
RBC = červené krevní buňky
Hgb = hemoglobin
PCV / HCT = celkový objem buněk / hematokritu
WBC = bílé krvinky
Krevní destičky
K provedení hlubšího rozboru je nutné přezkoumat funkci ledvin a jater a veterinární lékař může také požádat o analýzu hodnot:
TP = celkový protein
globulin
kreatinin
T4 (štítná žláza)
Pokud si nejste si jisti a něčemu nerozumíte – vždy se svého veta zeptejte:-).
Greyhound má některé hodnoty dosti odlišné od "jiných psů". Je tedy důležité, aby jste vy i váš veterinář věděli, co je "normální" nebo "nenormální".
Nejvýraznější rozdíly jsou popsány níže.
Greyhound: RBC: 7,4-9,0 Hgb: 19,0-21,5 PCV: 55-65
Ostatní plemena: RBC: 5,5-8,5 Hgb: 12,0-18,0 PCV: 37-55
Greyhound má výrazně více červených krvinek než jiná plemena. To zvyšuje parametry pro RBC, hemoglobin a PCV / HCT, to je také důvodem, proč jsou chrti tak dobrými dárci krve.
U greyhounda nikdy neakceptujte diagnózu polycythemia – nadprodukce červených krvinek. Naopak pozor na hodnoty PCV v rozmezí 30-40, protože to je normální u ostatních plemen, ne však u greyhoundů. Greyhound s PCV v rozmezí 30-40 je anemický greyhound. Doporučuje se udělat vyšetření na přítomnost protilátek ehrlichiozy.
WBC Greyhound: 3,5-6,5 Ostatní psi: 6,0-17,0 Jiné změny krevního obrazu jsou méně známé. Greyhound má obvykle nízkou WBC. To je přirozené, příčinou není „rakovina“!
Krevní destičky Greyhound: 80 000 – 200 000 Ostatní psi: 150 000 – 400 000
Stejně tak hodnoty destiček jsou u greyhounda nižší než u jiných plemen, což by omylem mohlo být považováno za problém. U greyhounda mohou být WBC, krevní destičky, a celková bílkovina nižší, aby fyziologicky „udělaly místo“ v krvi pro zvýšení počtu červených krvinek.
Při zvýšení těchto obvykle nízkých hodnot WBC a krevních destiček je třeba vzít v potaz skutečnost, že ehrlichia (společný krevní parazit chrtů), může snížit počty bílých krevních destiček. Takže existuje pochybnost, zda jsou hodnoty WBC / počty destiček v normě, je třeba provést test na přítomnost ehrlichií. Dalšími klasickými změnami, které signalizují přítomnost ehrlichií, je snížené PCV a zvýšená celková bílkovina. Ale mějte na paměti, že každý greyhound nemá resp. nemusí mít tyto obtíže a jeho hodnoty budou normální. Tato vyšetření se provádějí pouze při projevených obtížích - nikoliv při běžném krevním obrazu.
TP Greyhound: 4,5-6,0 Ostatní psi: 5,4-7,8
Globulin Greyhound: 2,1-3,2 Ostatní psi: 2,8-4,2
Hodnoty celkové bílkoviny se u greyhoundů zpravidla pohybuje na spodní hranici běžného - TPS v rozmezí 5,0 až 6,0 jsou normou.
Zatímco část albuminu v TP je stejná jako u ostatních psů, složka globulinu je nižší.
Kreatinin: Greyhound: 0,8-1,6 Ostatní psi: 0,0-1,0
Hodnoty kreatininu jsou u greyhoundů vyšší než u jiných plemen z důvodu velké svalové hmoty. Podle údajů z fakulty veterinární medicíny v Auburnu je tato (v porovnání s jinými plemeny psů) hodnota běžně zvýšená u 80% vysloužilých dostihových greyhoundů. Samotná vyšší hodnota tedy neznamená selhání ledvin nebo problém.
T4 Greyhound: 0,5-3,6 (průměr 1,47 + / - 0,63) Ostatní psi: 1,52-3,60
Tyto údaje vycházejí ze studie (University of Florida) funkce štítné žlázy u 221 greyhoundů: z toho bylo 97 závodníků, 99 chovných fen a 25 chovných psů, takže výběr zahrnoval jak závodníky, tak „vysloužilé“ dostihové greyhoundy.
MOČ A konečně, dobrá zpráva na závěr – greyhoundi mají stejnou moč jako ostatní plemena. Je normální, že psi (samci) mají malé až střední množství bilirubinu v moči.
Anglický originál naleznete zde.