Tucker mi něco říká...Tucker byl jedním z nejvíce pocity vyjadřujících chrtů, které jsem kdy měla. Na této fotce mi úspěšně dal najevo, co si v danou chvíli myslel. Máte taky takového greyhounda? Vsadím se, že ano!
Tento článek má dvě části. První se zabývá vokalizací, druhá tím, jak se greyhoundi vyjadřují očima, rty, tlamou a jinými částmi svých roztomilých těl a dále řeší jejich celkové držení a řeč těla. Je to trochu odlišné, než u jiných psů.
I. VOKALIZACE
Váš greyhound je jako každý jiný pes, ale existují určité věci, které greyhoundi dělají nebo „říkají" a ostatní psi ne. Když píšu ‚říkají‘, myslím to tak. Greyhoundi často vydávají zvuky. Toto chování je pro nové majitele často záhadné, či vyloženě děsivé. Sekce VOKALIZACE popisuje různé zvuky, které greyhoundi vydávají, a poté vysvětluje, co se vám pes snaží říct. On a ona jsou použity v celém článku, protože milujeme obě pohlaví!
Štěkání? No, někdy
Štěkající grey. Autorská práva P. Mutalik
První věc, které si většinou u nového greyhounda všimnete, je to, že je tichý. Většina majitelů greyhoundů by přísahala, že jejich greyhound štěkat neumí. To ale není pravda. Jakmile se greyhound osmělí a začne se přizpůsobovat životu v domově, bude štěkat, pokud dostane ten správný podnět. Hodně lidí se docela poleká, když uslyší svého greyhounda poprvé zaštěkat. Může to totiž znít jako „pes baskervilský" nebo je také možné, že bude pištět "koloraturním sopránem"
Greyhoundi vesměs nebudou štěkat, když se potřebují jít ven vyprázdnit. Pokud budete mít štěstí, váš greyhound bude stát u dveří a výt nebo štěkat. Ale ti bázlivější budou potichu stát u dveří nebo lehce zrychleně dýchat a budou očekávat, že si všimnete, že musí jít ven. Pokud si těchto jemných náznaků nikdo nevšimne, často si uleví přímo u dveří!
Někteří greyhoundi štěkají, když ke dveřím přijde člověk nebo jiný pes nebo když kolem domu projde další pes. A jiní štěkají na některé cizí lidi. Toto chování je zcela individuální a záleží na tom, jak váš greyhound reaguje na určité lidi. Greyhoundi umí skvěle odhadnout povahu člověka. Pokud k vám přijde opravář a váš grey není spokojený, buďte vůči opraváři napozoru!
Některé štěkání je velmi nejasné, i když může být doplněno přátelským vrtěním ocasem, nikoliv agresivním vrtěním ocasu. Existují různé druhy vrtění ocasem, ale o tom více v sekci ŘEČ TĚLA.
Spokojený Cody Brown. Autorská práva P. Mutalik
Brumlání atd.
Předtím, než uslyšíte první zaštěkání, uslyšíte nejspíš lehce kňouravé zvuky vyjadřující spokojenost, až si bude greyhound lehat na měkkou postel nebo pár zabrumlání, pokud svého nového přítele pohladíte na obzvlášť citlivém místě jeho těla, často za uchem nebo i v uchu! Buďte si jisti, že váš pes není nemocný; je spokojený.
Vrčení
Slyšet chrta vrčet je skoro strašidelné. Hloubka zavrčení greyhounda vám nažene husí kůži. Greyhoundi nevrčí často. Ale když se to stane, znamená to různé věci, a záleží na řeči jejich těla.
- Zaprvé, zavrčení může znamenat, že jste se narušil jejich osobní prostor. Mohl jste ho vyrušit při spánku nebo dřímání. Greyhoundi často spí s otevřenýma očima. Můžete si myslet, že byl pes vzhůru, ale ve skutečnosti nebyl a vylekal se. Rada: „nechte spící psy na pokoji" tady určitě platí. Mnoho greyhoundů bylo vráceno do adopčních skupin poté, co se ohnali po někom, kdo přes ně přecházel, když spali s otevřenýma očima.
- Zadruhé, někteří greyhoundi mohou zavrčet, když jsou obejmuti nebo když necháte ruku na jejich těle příliš dlouho. Jiné rasy psů mohou proti tomuto narušení soukromí protestovat stejně tak, ale ono to může vypadat hůř, když to váš do té doby sladký greyhound udělá, nebo ještě častěji - zavrčí na vaše dítě. Takže přesněji: váš greyhound není jednoduše zvyklý na takové doteky a může si tuto náklonost vyložit jako agresi.
- Někteří mohou vrčet, pokud po nich chcete jednu věc a oni chtějí dělat něco jiného! Ale to je všeobecné psí chování. Majitel kteréhokoli plemene se musí naučit, jak naučit psa udělat to, co chce on (člověk). Toto není chování specifické pouze pro chrty.
- Pes obecně zavrčí, když se o něj silně opřete, šlápnete na něj nebo do něj příliš silně strčíte. Bývalý dostihový greyhound může mít za sebou úraz z minulosti nebo nemoc, o které nikdo bez znalosti kompletní historie tohoto psa nemůže. Někdy až návštěva veterináře odhalí staré zranění nebo nemoc (např. artrózu), kterou mohly způsobit v minulosti zlomené kosti nebo těžký život závodníka nebo třeba ležení na tvrdých površích. Často se nenajde nic, ale pokud váš pes zavrčí při nárazu do jeho nohy, jde pravděpodobně o varování nedotýkat se starého, už nezjistitelného zranění.
- Další, ale časté, je vrčení při hře. Toto je velmi důležité si zapamatovat, protože jak už víte, greyhoundi moc neštěkají. Mnohem více komunikují spoustou druhů „chraptění" než obvyklým štěkotem. Všech 12 greyhoundů, které jsme za ta léta měli, vrčelo v kombinaci s úklonem"pojďte si hrát!" Spojeným s výskokem do vzduchu, lokty na zemi a divokým vrtěním ocasu. Někteří budou vrčet, šťastně vrtět ocasem a dupat nožkama, když budou vyžadovat pozornost. Když budou dva a více psů běhat po zahradě a honit se - obzvlášť s nově adoptovaným psem - měli by mít na sobě náhubek. Také totiž mohou vrčet. Není to náznak zloby. Je to součást závodu. Doporučujeme, aby psi nosili náhubky, protože se v zápalu boje mohou vzájemně štípnout zuby a natrhnout si kůži. Proto také na závodní dráze nosí náhubky.
- Za páté, a toto je ještě zajímavější, někteří psi budou vrčet a přitom vydávat mluvící zvuk „Err-ow, wow wow". Zní to skutečně jako kombinace vrčení a vážného pokusu o mluvení v samohláskách, většinou a a o a ow a ooh. Toto je opravdový pokus o rozhovor s vámi. Užívejte si to a odpovězte
Kňučení, zpívání a sirény
Kňučení je součástí konverzace. Kupodivu je to často předzvěst greyhoundovu sólu nebo sboru, který uvedeme v následujícím odstavci. Taky to ovšem znamená „jsem nešťastný", „osamocený" nebo „něco mě bolí".
Pokud s vámi žije více greyhoundů, pravděpodobně zjistíte, že vytvoří sbor, v rozsahu od sopránu k basu. Toto zpívání může začít z ničeho nic nebo ho způsobí zvuk sirény nebo vytí jiných psů.
Může k tomu docházet v určitý čas každý den. Poprvé vás to může vystrašit, ale když se to stane všední věcí, je to skvělá zábava pro všechny. Lidé, kteří nebydlí v domě, kde se toto děje, ale slyší to jen z ulice, znervózní. Jim tento zvuk připomínající zpěv bude znít jako zvonění umíráčkem. Ale my, kteří ho známe, se usmějeme a řekneme jim, že je vše v pořádku
Jen tak si zpíváme. Autorská práva P. Mutalik.
II. ŘEČ TĚLA - oči, uši, obličej, držení těla
Odstavec vokalizace popsal, jak se greyhoundi domlouvají s vámi a mezi sebou. Komunikují zvláštními a úžasnými způsoby: štěkáním, kňouráním, bručením, chňapáním, vrčením, naříkáním a dokonce zpíváním.
Je důležité těmto způsobům komunikace porozumět. Jsou totiž základními postupy, které pes používá, aby vám řekl, jak se cítí nebo co chce. Kromě vokalizace má váš pes i jiný způsob, kterým komunikuje s vámi a jinými zvířaty. Tomuto druhému způsobu komunikace se říká řeč těla. O řeči těla mezi lidmi se toho už napsalo mnoho; to samé platí o řeči těla mezi zvířaty různých druhů. Ne každý typ řeči těla je interpretován zvířecími behaviouristy nebo dokonce zkušenými majitely psů stejně. Pokud si nejste jisti určitým chováním, přečtěte si, co o tom říkají jiní.
Existuje spousta pověstí o tom, co znamená vrtění ocasem. Ve skutečnosti, když pes vrtí ocasem, neznamená to pokaždé, že je přátelský. Pokud vás to zajímá, čtěte dál.
Ocas
Většina lidí ráda vidí psa, který vrtí ocasem. ‚To je ale šťastný pejsek‘ je první věc, která je při tom napadne. Je tedy pravda, že pes, který vrtí ocasem, je šťastný a spokojený? Ano, ale klíčem k tomu, jak se pes cítí, je způsob vrtění ocasem. Přátelský pes bude většinou lidi vítat divokým vrtěním ocasem tam a zpět, až si budete myslet, že mu musí upadnout, nebo to bude pomalé a široké vrtění. Ale existují také další typy pohybů ocasem, které znamenají něco jiného než štěstí a přátelství. A je jich opravdu hodně.
Pokud se vrtí jen špička ocasu, jste svědky možné agrese nebo dominance, ale ne útoku. Zbytek těla bude pravděpodobně vzpřímený, strnulý postoj, nohy trochu od sebe a uši nahoru. Pokud toto zpozorujete, buďte opatrní. Pes vás pravděpodobne nenapadne; jen chce, aby jste věděli, že je zde, je „alfa", a že se s ním musí počítat. On nebo ona pravděpodobně říká: "Hej, podívej se na mě!". Proč říkám, že by to mohlo znamenat agresi? Protože např. jeden z mých greyů toto dělal, když chtěl sušenku , ale behavioristi by vám řekli, že to znamená agresi. Kromě toho, hluboký a hlasitý štěkot, který při tom zřejmě vydá, by poprvé nového majitele mohl vyděsit. Mnoho nezkušených majitelů greyhoundů jsou připraveni psa vrátit, po té, co se toho stanou svědky takového chování. To není nutné! Musíte svého psa znát. A také potřebujete pochopit, co dělají uši, oči a obličej.
Další poloha vztyčeného ocasu také nemá nic společného s agresí. Může to znamenat, že váš pes musí na záchod! Je nezbytné sledovat, co dělá celé tělo a nikoliv jen pozorovat ocas.
Postoj „zmoklá slepice"
To znamená, že pes ocas spustí dolů a nehýbe s ním. Takový pes se cítí neutrálně. Čím má ocas níže, tím je méně spokojený.
Ocas mezi nohama znamená jednu věc: strach nebo hluboká nejistota nové adoptovaného psa. Tato pozice se u plaššího greyhounda může objevit i delší čas po adopci.
Vrtění ocasem
Nízko položený ocas znamená, že pes potřebuje pohodlí a je poddajný. Pes se často jakoby zašklebí; rty stáhne dozadu. Toto si lidé často pletou s ceněním zubů, což je něco docela jiného, a což se nejspíš nestane, pokud pes vrtí ocasem nízko. Ještě jednou, opravdu se musíte dívat na více částí těla psa, aby jste byli schopni přesně určit, co se odehrává v jeho hlavě.
Oči
Psi a obzvlášť greyhoundi se na vás zbožně dívají. Pokud je jeho tělo (a oči) bez napětí, pes vás přijal jako „alfa" člena smečky, je oddaný a akceptuje vás jako vůdce. Někdy ale upřený pohled znamená agresi. Opět - všechno záleží na řeči zbytku těla, obzvlášť tehdy, je-li tělo strnulé. Pokud byste chtěli po psím způsobu projevit dominanci, pozorovali byste svého psa upřeným pohledem. Pokud ovšem to ovšem váš pes nevzdává nebo se dívá mimo vás, upřeně se na něho dívat je bezesporu špatné. Toto je totiž výzva, která by se mohla vystupňovat v boj, který rozhodně nechcete. Pokud tato situace nastane, je čas na trénink.
Další věcí, ke které psi používají oči, je vyjádření tzv. aktivní agrese. Pokud se na vás pes upřeně dívá, ale hlavu má nakloněnou nabok, znamená to, že mezi vámi dochází nebo dojde ke sporu. Mně se to stává, když zkouším dát tabletku a pes ji odmítá přijmout. Ovšemže použití výrazu „aktivní agrese" je v daném případě s tabletkou zavádějící označení. Znamená to něco jako „hele, opovaž se dát mi tu tabletku" Ale v jiné situaci může tento pohled znamenat velmi vážný problém.
Pes, který se na vás vůbec nepodívá, vám dává najevo svoji podřízenost. Je to pohled nově adoptovaného greyhounda, který nezná vás, neví, kde bydlí a je zatím nejistý ohledně svého nového života. K takovému psovi se prosím snažte chovat jak laskavě, tak pevně a důsledně.
Zornice očí jsou klíčem k pocitům psa. Pokud jsou rozšířené, pes se bojí a mohl by se stát agresivním. Občas rozšířené zorničky znamenají, že se pes necítí dobře a pokud je tomu opravdu tak, nezpozorujete další znaky, které by jindy naznačovaly agresivitu. Toto budete pozorovat u postoje „zmoklá slepice".
Uši
Sparkle měla dokonalé "chapeaux" celý svůj život.
Uši greyhounda jsou vskutku úžasné. Většina plemen má předvídatelný tvar uší. Kokři je mají plandavé, ovčákům uši zase stojí. Ne tak greyhoundi! Zde můžete očekávat cokoli. Normálně mají greyhoundi uši, které těsně přitisknou k hlavě, a to z aerodynamických důvodů. Jejich uši ale umí spoustu triků. Umí vzpřímeně stát jako uši ovčáků nebo dobrmanů, vyčnívají ven jako u jiných dalších plemen nebo je stáhnou zpět k hlavě. A velmi často se stává, že jedno ucho bude v jiném směru a druhé v úplně opačné poloze a pozici. Mnoho greyhoundů má něco, čemuž říkáme „chapeaux" (titěrný „klobouček"). Pak se jich klidně můžeme zeptat: „Co to máš dneska zase na sobě?"
Pokud má greyhound uši vztyčené, poslouchá.
"Co to slyším?" Kebo Dees, čtvrté narozeniny.
U každého jiného psa toto znamená agresi. Názor autorky tohoto článku zní, že uši postavené kolmo k hlavě greyhounda znamenají, že pes je v pohotovosti, což ovšem u jiné rasy může znamenat agresi nebo dominanci. Greyhound pravděpodobně něco očekává, jako třeba pamlsek nebo procházku venku (nebo očekává, že za chvilku uvidí na obzoru srnku apod. – poznámka Lucky dle vlastních zkušeností). Pokud má váš pes takto často postavené uši, je fotogenický. Takového psa je vždy radost fotografovat.
Postavení vzpřímených uší dopředu klasicky znamená u jiných plemen náznak agrese. Tuto pozici jsem u greyhounů nikdy neviděla, možná proto, že existuje jen velmi málo opravdu agresivních greyhoundů, nebo toto jejich uši ani neumí.
Když má greyhound uši u hlavy, má je vlastně v poloze pro ně typické. Zkuste to říct fotografovi zvířat, který s greyhoundy nemá žádné zkušenosti. Dobře informovaný fotograf nebude trvat na vzpřímené poloze uší, i když to na fotce vypadá skvěle. Uši greyhounda nejsou takovým vodítkem jako u ostatních plemen.
Není vůbec jednoduché přinutit celou skupinku greyhoundů, aby takto pózovali.
"Taaak, pozor, všichni uši nastražit... teeeď!":-) Autorská práva P. Mutalik
Tlama
Úsměv je překrásný a různorodý. Někteří greyhoundi zatáhnou pysky dozadu a předvedou odzbrojující úsměv se zuby u sebe, který se podobá lidskému. Někteří nadzvednou horní ret a vypadají tak nebezpečně, že byste přísahali, že vás kousnou. K tomu se nechystají, pokud nemáte pocit, že něco není v pořádku. Oni se ve skutečnosti smějí. Jiný typ úsměvu může vypadat jako "hekání", ale bez hlubokého dechu.
Spokojený smějící se chrt. Autorská práva P. Mutalik
Úsměv může znamenat podřízenost. Ovšem u greyhoundů a některých jejich chrtích příbuzných můžeme úsměv klidně nazvat uměleckým projevem - a tento projev znamená prostě úsměv, nic víc. Obyčejně, pokud pes ukáže zuby, si lidé myslí, že jde o cenění zubů. To pro greyhoundy neplatí.
Tento chrtík se opravdu směje, těší se, že bude moci konečně vystoupit
z auta po dlouhé cestě.
Pomóc, nebezpečná šelma? Kdepak, je to jen hra.
Opravdové cenění zubů spolu se zavrčením znamená problémy, a tuto situaci můžeme definovat následovně: čenich je zkrčený a pysky jsou ve vertikální poloze. Ale opět toto pravidlo porušíme. Existují greyhoundi, kteří toto dělají, a opravdu nejsou agresivní. Např. jeden z mých greyhoundů (právě ten, který vypadá „zuřivě“, když chce sušenku) dělá se svými pysky přesně to samé, když si jemně vezme sušenku, kterou si ode mě vyprosil. Vzdaluje pysky od mé dlaně, protože má tak jednoduchý přístup k sušence. Někteří těmto projevům říkají humor greyhoundů (ano, já k těmto lidem rozhodně patřím!).
Cvakání zuby (někdy jemné chňapání)
Nebojte se, greyhound se vás ani nesnaží štípnout, ani utrhnout kousek masa! Říká tím, že je šťastný, že je s vámi. Někdy to znamená: „Co takhle dobrůtku?“ nebo „Pojďme už teda ven!“. A pokud vám „zacvaká“ ve vlasech nebo na krku, znamená to: „Miluji tě‘. Toto cvakání je vlastně náhradou olíznutí: mnoho greyhoundů to nedělá. Někdy zavyjí, zaštěkají, nebo vydají chraptivý zvuk zatímco cvakají zubami (pozn. Lucky, naši u toho spíše zafuní).
Hra
Lokty a trup jsou na zemi, zadek je ve vzduchu, na tváři mohou mít úsměv: toto postavení znamená zábavu, laškování. Někdy je toto postavení strnulé s dupajícími končetinami, ačkoli to není moc obvyklé.
Strnulé postavení
Buďte opatrní, toto je začátek agrese nebo dominance. Už jsme o tom mluvili v odstavci o vrtění ocasem. Dalším znakem dominance (a může to být vůči lidem nebo jiným zvířatům) je tlapka na rameno nebo jinou část těla. Také to může znamenat: „jsi můj, moje“. Buďte si vědomi toho, že v tomto případě může jít o pokus (resp. pokoušení se) dostat se na pozici alfa a nemá to nic společného s přítulností.
Někdy se to stává mezi psy a dětmi, které jsou menší než oni. Toto je otevírání tématu hierarchie smečky, které bude pokryto v jiném článku, ale zamyslete se nad tímto: obecně pes může dítě považovat na níže postaveného člena smečky a může ho chtít tak trochu komandovat. Zdůraňuji slovo „může“. Většina greyhoundů je skvělá vůči dětem, včetně miminek. Většina greyhoundů zbožňuje klidné, sebevědomé děti, ale někteří, zde spíše pak feny, se mohou snažit neposlušné děti vychovávat, podobně jako by to dělaly s neposlušnými štěňaty. Pokud je dítě plaché a nesebevědomé (z pohledu psa tedy submisivní), pes se může pokusit zaujmout v domácnosti vyšší pozici než dítě. Vy se musíte postarat o to, aby pes věděl, že dítě je ve smečce postaveno výše. Což nás přivádí k tématu podřízenosti.
Příznaky opravdového nebezpečí
Upřímně: nikdy jsem neviděla greyhounda udělat následující věci. (Pozn. Lucky: já také ne.) Pokud uvidíte, že zorničky psa jsou rozšířené, má svěšené koutky a jeho ocas je nehybný a vzpřímený nahoru, buďte napozoru. Máte co do činění s nebezpečným psem. Pokud se toto stane, nedívejte se na něho upřeně. Ustupujte pomalu zpět a do strany od psa. V tomto okamžiku bude ocas držet vzpřímeně a nebude jím vrtět. Jak už jste jistě pochopili, aktivita ocasu může znamenat jak přátelskost, tak i možnou agresivitu.
Podřízenost
Pokud se na vás pes nepodívá, leží na zádech a ukazuje břicho, pomočí se nebo se dokonce pokálí, když uvidí vás, jiné zvíře nebo návštěvu, je podřízený. Greyhoundi občas nemusejí mít rádi jednoho člena domácnosti a budou od něj odcházet nebo vůbec nevyhledávat jeho společnost (to se často stává mužům, k jejich zděšení). Když se tak stane, znamená to, že měli s muži zřejmě špatnou zkušenost. Nezoufejte, čas to většinou spraví a pes začne postupně více důvěřovat. Někteří greyhoundi se jednoduše bojí mužů (nebo i žen), kteří nosí např. zvláštní pokrývky hlavy a nemá to nic společného se špatnou zkušeností!
Pokud váš pes vykazuje známky dominance, ale lehává na zádech a ukazuje břicho, gratulujeme! Stali jste se vůdcem smečky. Tak ať je vaše domácnost šťastná a harmonická;-)
Originál tohoto článku v angličtině si můžete přečíst na: Greyhound Articles Online
greytarticles.wordpress.com
Autorkou originálního textu "What Is My Greyhound Trying To Tell Me?" je Marcia Herman, které tímto děkujeme za laskavé svolení s překladem a publikací na našem webu. Autorkou českého překladu je Monuška, které tímto srdečně děkujeme. Korekce a doplnění provedla Lucky.
Kopírování tohoto článku nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem jeho autorů. Šíření odkazů na tento text formou sdílení v sociálních sítích a podobně vítáno.