článek ze dne: 24. 08. 2010
SEPARAČNÍ ÚZKOST
Jedná se o přílišnou závislost na majiteli nebo na jiném členu rodiny. Pes zpravidla ještě před odchodem majitele dává najevo nervozitu, nechce od něj, lehne si ke dveřím, aby mu zabránil v odchodu. Ihned po odchodu začne štěkat, výt, škrábat na dveře nebo na zeď atd., kalí doma, močí, přestože byl řádně vyvenčen.
CO DĚLAT:
1. Nedávat před odchodem psovi větší množství krmiva. Stres může způsobit i zažívací potíže.
2. Netrestat psa za zničení věcí a za pomočení či pokálení – ke stresu ze samoty se přidá ještě strach z výprasku při pánově návratu a tím se problém porhloubí.
NÁVRH ŘEŠENÍ:
Navrhovaný program spočívá především ve změně chování majitele vůči psovi. My čtyři stupně, k dalšímu stupni se dá přistoupit vždy až ve chvíli, kdy pes i pán dokonale zvládli předchozí. Během celého nácviku ( 4- 6 týdnů ) by neměl zůstat pes sám doma. Není-li možné potom alespoň v poslední fázi.
Během prvních tří stupňů je je nutné se naučit psa ignorovat. Např. když Vám pes položí hlavu do klína, nehlaďte ho, nemluvte na něj, ale vstaňte a jděte si sednout jinam. Naučte psa chodit na procházky a hrát si s jinými osobami. Naučte ho mít rád svoje místečko i tím, že mu tam občas dáte žvýkací kost nebo jinou hračku – ne jinde. Věnujte mu dostatek pozornosti, ale ať je zřejmé, že výzvu ke hře, jídlu, procházce dáváte vždy vy. Všechny snahy psa o kontakt ignorujte. Vypadá to krutě, ale jen tak je možné odnaučit psa přílišné závislosti na pánovi a problém definitivně vyřešit.
PRVNÍ STUPEŇ: Vymezte si 40min času. Prvních 20min se psovi na 100% věnujte – intenzivní výcvik, aportování, hra, mazlení atd. Druhých 20min jej naopak 100 % ignorujte, nedívejte se na něj, nemluvte s ním, nedotýkejte se ho. Pokud přijde za vámi odejděte do jiné místnosti. Pes vy vás však měl možnost vidět. Toto cvičení opakujte cca týden.
DRUHÝ STUPEŇ: po 20min cvičení, her, od sebe psa fyzicky izolujte, buďto – můžete použít i klec nebo židli, či použít mříže nebo sušák do otevřených dveří. Absolutně jej ignorujte, ale dbejte aby na vás stále viděl. Po 20min ho pusťte, bez vítání, chválení – prostě jakby se vůbec nic nedělo a pokračujte ve své běžné činnosti. Cvičte tak dlouho až pes snese oddělení bez protestů, nervozity jako samozřejmost – opět cca týden..
TŘETÍ SRUPEŇ: opět 20min absolutní pozornosti, pak nechte psa v místnosti za zavřenými dveřmi (stále v bytě ) a posaďte se z druhé strany. Před odchodem dejte psovi na místo žvýkací kost nebo něco co budete pro něj vytahovat vždy při hraní a tomto trénování, na co se bude těšit. Můžete také použít – Kong – gumovou hračku naplněnou paštikou nebo něčím dobrým pro psa. Pokud uslyšíte škrábaní nebo nářek, beze slova zaklepte na dveře. Psa nechte zavřeného cca 5 min potom dveře otevřete a psa vypusťte, ale asi trak minutu si jej nevšímejte. Pak schovejte žvýkací kost, hračku nebo.. a psa pohlaďte, ale nějak přehnaně nechvalte. Stále se chovejte, jako že se nic neděje. Stejný postup zopakujte cca týden po sobě, pak izolaci prodlužujte postupně ( pokud jí snáší klidně ) až na 30min. Neodcházejte však z bytu. Věnujte mu hodně pozornosti při hraní a výcviku, ale vždy musí být jasné, že iniciativa jde z vaši strany.
ČTVRTÝ STUPEŇ: stále střídejte dvacetiminutovky her a nezájmu. V době kdy psa ignorujete .. vezměte do ruky klíče a zase je položte, oblečte si kabát a zase jej sundejte, obujte boty a zase sundejte, otevřete dveře a zase je zavřete. Tyto úkony provádějte i během celého dne, kdykoliv si vzpomenete, nedívejte se při tom na psa a nebavte se s ním . Před odchodem psa důkladně vyvenčit, unavit. Zavřete za sebou dveře, na práh položte zvenčí svoje tričko, ponožky, nebo jinou část svého oblečení, kterou jste měli na sobě a odejděte.. po pár vteřinách se vraťte, psa nechvalte ani se s ním nevítejte, minutu si ho nevšímejte a schovejte kost nebo tu hračku.. Postup opakujte, prodlužujte dobu, kdy se pes sám doma, střídejte délku intervalů. Vydří-li sám půl hodiny, většinou již delší čas snáší dobře.