Zde vás budeme informovat o aktuálním dění, o tom, co se stalo, děje i stane. Tento blog by měl sloužit jako takový informační pel-mel projektu Chrti v nouzi a přinášet rozmanité informace o dalších, nejen chrtích, událostech.
Nástěnný kalendář vznikl ve spolupráci se Základní uměleckou školou Vranovská v Brně. Škola v roce 2024 oslavila již 100 let od svého založení. V současné době nabízí vzdělávání ve 3 oborech - výtvarný, hudební a taneční. Focení probíhalo se svolením paní ředitelky Mgr. Bronislavy Schoříkové na zahradě ZUŠ a děti se zde prezentovaly nejen ve svém uměleckém zaměření, ale i dalších mimoškolních aktivitách a zájmových činnostech. zusvranovska.cz
Fotky vytvořil mladý fotograf Pavel Hermann z Moravského Krumlova. Miluje zvířata, pohyb a dobré lidi. Proto zvířata také často fotí. Jak sám říká: "Zvířata nám mnohdy ukazují, co je v životě opravdu důležité. Často nám na naší cestě dělají společníky spoustu let a zažívají s námi šťastné i smutné chvilky." Sám má pejska, křížence středního vzrůstu Buddyho, který mu je skvělým parťákem. Fotografovi patří náš obrovský dík za čas, energii, trpělivost a preciznost, kterou nafocení kalendáře věnoval. facebook.com/hermiphotofotograf
Stolní kalendář jsme opět zaplnili snímky z vašich rodinných archivů. Za vynikající spolupráci na vzniku kalendářů děkujeme grafičkám Pavlíně Tesařové a Leoně Černotové.
Cena nástěnného kalendáře ve formátu A3 je 300,- Kč.
Cena stolního kalendáře ve formátu A5 je stejná.
K ceně kalendáře je třeba připočítat cenu za dopravné a balné, která je ve výši 90,- Kč.
Kalendáře budeme distribuovat prostřednictvím Zásilkovny. Nepotřebujeme tedy vaši doručovací adresu, stačí si níže vybrat výdejní místo, které máte nejblíž a které vám nejlépe vyhovuje pro vyzvednutí balíčku.
zasilkovna.cz/pobocky
Objednávky s typem kalendáře, počtem požadovaných kusů, vaší e-mailovou adresou, telefonním číslem a vybraným výdejním místem
zasílejte na chrtiaukce@seznam.cz.
Objednávat můžete za 3, 2, 1... TEĎ! 🙂
Zde vás budeme informovat o aktuálním dění, o tom, co se stalo, děje i stane. Tento blog by měl sloužit jako takový informační pel-mel projektu Chrti v nouzi a přinášet rozmanité informace o dalších, nejen chrtích, událostech.
Abyste měli lepší představu, co myslíme tím, když říkáme, že je v Irsku ročně zabito tisíce greyhoundů, necháme dnes mluvit čísla.
Tato čísla se týkají greyhoundů. O lurcherech se bohužel žádné statistiky nevedou. Takže výsledné počty si můžete znásobit minimálně číslem dvě (až tři...)
První způsob, jakým greyhoundi umírají jsou dog poundy. Zařízení placená buď městem (city council) nebo ze státního rozpočtu (to jsou dog poundy provozované ISPCA). Nejedná se o útulky. Jsou to sběrná / odložná zařízení. V dog poundech končí buď psi z ulice, tedy nalezení, odchycení, občas zabavení, a také psi, které odevzdá "do sběrných surovin" :-( přímo majitel.
Psi nalezení mají ze zákona lhůtu 5 dní, poté mohou být veřejností adoptováni nebo jsou utraceni, to v případě, že o ně nikdo neprojeví zájem.
Psi odevzdaní majitelem mohou být ze zákona utraceni ihned během prvních 24hodin a je jen na provozovateli dog poundu, kolik času jim bude poskytnuto.
Druhý způsob - uspání u veterináře. Tento způsob není příliš využíván. Ona ta "humánní eutanazie" něco stojí. (Neumím se neušklíbnout při vyslovení slova humánní, jedná se totiž v 99% případů o zdravé greyhoundy, kteří by před sebou měli roky života.)
Třetí způsob - greyhound prostě zmizí z povrchu zemského. V praxi to většinou znamená zastřelení, ale ... používají se i levnější metody :-(
Ráda bych řekla, že si to jen myslím, ale... občas slyším i to co opravdu slyšet nechci. Nebudu se příliš rozepisovat.
Teď se prosím podívejte na přiložený obrázek.
Pro neangličtináře si dovolím trochu osvětlit. Tabulka je přehledem celkového počtu greyhoundů ve všech dog poundech v Irsku v roce 2011
první sloupec - název oblasti (county)
druhý sloupec - počet greyhoundů zabavených
třetí sloupec - počet greyhoundů buď odevzdaných majiteli (surrended) nebo nalezených (collected)
čtvrtý sloupec - celkový počet greyhoundů v daném dog poundu za rok
pátý sloupec - počet greyhoundů buď vyzvednutých zpět (reclaimed) nebo daných do adopce (rehomed) - zde se většinou jedná o greyhoundy, které jsme zachránili my, PAWS, Kerry Greyhounds, A Dogs Life nebo AHAR - o mnoho víc nás v Irsku není. Pozor, stále se nejedná o konečné vyřešení situace = domov, v tuto chvíli se greyhound nachází pouze někde v bezpečí.
šestý sloupec - počet greyhoundů uspaných v daném dog poundu za rok
sedmý sloupec - počet greyhoundů uspaných v daném dog poundu za rok v procentech
Jak vidíte, z celkového počtu 700 greyhoundů, kteří prošli irskými dog poundy v roce 2011, jich přežilo 155.
546 takové štěstí nemělo. A teď představte si třeba louku, na které stojí 546 greyhoundů...
Zamrazilo vás?
Pojďme dále. Oněch 546 nešťastníků je jen špičkou ledovce.
Pojďme se podívat na čísla z Irské plemenné knihy pro rok 2010. (Pro 2011 zatím čísla nejsou známa, ale nebudou se významně lišit.)
V roce 2010 bylo v irské plemenné knize (stud book) zaregistrováno 3003 vrhů štěňat greyhoundů. Realistický průměr je 6 štěňat / vrh. Což nám dává zhruba číslo 18000 štěňat narozených v roce 2010.
Oficiálně bylo pojmenováno (racing name = dostihové jméno - bez něhož nemůže být greyhound postaven do dostihů) 15908 mladých psů (toto se děje zhruba v roce jejich života).
Jak vidíte, už v této fázi nám někde "lítá" cca 2000 mladých psů narozených v roce 2010... Kam se poděli?
Dále, každý rok končí se závoděním cca 5000 greyhoundů. Díky adopčním programům v kontinentální Evropě najde domov několik set ročně. Buďme optimisté, hovořme o 600 psech. Části se ujmou útulky v UK. Mluvíme o stovkách psů... Opět buďme optimisté, řekněme, že jich je opět 600.
Nyní kupecké počty - pozor, nyní mluvíme pouze o greyhoundech, kteří v daném roce přestanou závodit.
5000 - 600 (Evropa) - 600 (UK) = 3800.
Připusťme, že zázraky se dějí také v Irsku a dejme tomu, že v rámci Irska je adoptováno 100 ročně (velká nadsázka).
3800-100=3700
Část vysložilých greyhoundů končí v dog poundech - tam ale končí také ti, kteří nezávodili nikdy...
Takže od čísla 3700 odečítáme cca 300 = 3400 bude naše konečné číslo.
Toto je počet vysloužilých dostihových greyhoundů ročně, o kterých neumíme říci, co se s nimi stalo.
A dál už neumíme počítat. Některé si jejich irští majitelé nechají na dožití. Tak je to správně, ale takových je jako šafránu.
Nezapomínejme na ty zhruba 2000 greyhoundů ročně, kteří nikdy nedostali ani dostihové jméno.
A pak jsou zde také netetovaní... tedy: o těchto neexistuje vůbec žádný záznam.
V současné době máme v péči tři takové. A to pouze my a pouze teď.
Tedy dle těchto velmi střízlivých počtů cca 6000 greyhoundů ročně zmizí neznámo kam. Některé zdroje uvádějí i číslo 10000...
Možná nám teď rozumíte zase o kousek lépe.
Všem hodným lidem, kteří nám pomáhají měnit šance v realitu, hluboce děkujeme za ty, kterým jsme mohli pomoci.
Související články:
Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
Děkujeme :-)