A je to tady! Nadešel čas spustit prodej nástěnného a stolního kalendáře Chrti v nouzi pro rok 2024...

Nástěnný kalendář vznikal v Brně u hradeb pevnosti Špilberk za účasti adoptovaných chrtů z Brna a nejbližšího okolí.
Fotky vytvořil mladý fotograf Pavel Hermann z Moravského Krumlova. Miluje zvířata, pohyb a dobré lidi. Proto zvířata také často fotí. Jak sám říká: "Zvířata nám mnohdy ukazují, co je v životě opravdu důležité. Často nám na naší cestě dělají společníky spoustu let a zažívají s námi šťastné i smutné chvilky." 💓 Sám má pejska, křížence středního vzrůstu Buddyho, který mu je skvělým parťákem. Proto ho nabídka focení kalendáře pro Chrty v nouzi ohromně nadchla. Při focení se sešla skvělá parta dlouhých nosů i jejich pánů a všechny to, včetně fotografa, velice bavilo. 🙂 Fotografovi patří náš obrovský dík za čas, energii, trpělivost a preciznost, kterou nafocení kalendáře věnoval. 💗 https://hermiphoto.cz/

Stolní kalendář jsme opět zaplnili snímky z vašich rodinných archivů. 📸 Děkujeme také reklamní agentuře m-ARK, která si vzala na starost konečnou grafickou úpravu a tisk obou kalendářů. https://www.m-ark.cz/

Cena nástěnného kalendáře ve formátu A3 je 300,- Kč. Cena stolního kalendáře je stejná.
K ceně kalendáře je třeba připočítat cenu za dopravné a balné, která je ve výši 90,- Kč.
Kalendáře budeme distribuovat prostřednictvím Zásilkovny. Nepotřebujeme tedy vaši doručovací adresu, stačí si níže vybrat výdejní místo, které máte nejblíž a které vám nejlépe vyhovuje pro vyzvednutí balíčku. https://www.zasilkovna.cz/pobocky

Objednávky s typem kalendáře, počtem požadovaných kusů, vaší e-mailovou adresou, telefonním číslem a vybraným výdejním místem zasílejte na chrtiaukce@seznam.cz. Objednávat můžete za 3, 2, 1... TEĎ! 🙂

 schovat zprávu  / (nezobrazovat zprávu)
 
 
Loading Translate
 EN
adopce chrtů chrti v nouzi
pejsci blogují blogy pejsků

Chrt jako domácí mazlíček

Chrti jsou psi, kteří má svá specifika. Je fér varovat vás na úvod: Když jim porozumíte, zamilujete se na celý život a nebude cesty zpět:-)

Nejdříve bychom rádi uvedli na pravou míru několik mýtů:

„Nemohu mít chrta, protože potřebuje hodně běhat!“
Tuto větu slýcháváme relativně často. Ve skutečnosti greyhoundi vůbec nejsou psi vhodní pro dlouhotrvající zátěž. Jsou to typičtí sprinteři. Na krátké tratě, řádově několik set metrů opravdu dokáží (a rádi) vyvinout obdivuhodnou rychlost. Tedy, když mají občas možnost se na bezpečném, oploceném místě vyběhat, většina z nich si s radostí pár rychlých sprintů dá. Potom ale se stejným zaujetím hodiny věnují své oblíbené činnosti: lenošení, pospávání a odpočinku, nejlépe v blízkosti své milované lidské i psí smečky. V češtině pro ně existuje příhodný název – gaučáci.
V porovnání s greyhoundy (dílem platí také pro lurchery) jsou galgové vytrvalejší (a zároveň o něco pomalejší) běžci. Pasáž o výběhu na oploceném místě a následné oblíbené činnosti, kterou je gaučink, se na ně vztahuje naprosto stejnou měrou.
Podencové jsou pejsci živější, ti naopak zaměstnat a unavit potřebují. Tyto pejsky doporučujeme rodinkám a jednotlivcům žijícím aktivním, sportovnějším způsobem života.
Obecně:
V porovnání s jinými rasami nepotřebují chrti více pohybu. Každodenní svižnější dvacetiminutová procházka a kromě toho běžné venčení (4-5x denně jako i jiných plemen) jsou naprosto postačující.

Tajga
Foto Petra

„Chrti jsou divocí, příliš aktivní.“
V porovnání s obvyklejšími plemeny psů jsou naopak velmi nenápadní a klidní. Sledují svého člověka ležíc někde poblíž a těší se z jeho přítomnosti a vzájemné sounáležitosti.
Někteří neštěkají vůbec. Existují jedinci, kteří štěkají při určitých podnětech – např. na procházce v lese, když spatří zvěř nebo když mají radost a chtějí tím něco sdělit.
Greyhoundi z důvodu předchozího tréninku a výcviku zpravidla velmi dobře a bez tahání chodí na vodítku.

„Chrti jsou hloupí.“
To o nich tvrdívají lidé, kteří nepochopili chrtí duši. Nejsou to psi služební, nefungují na principu drilu. Jsou velmi inteligentní a učenliví a jsou schopni naučit se běžným věcem jako každý jiný pes. Lze s nimi navštěvovat psí školy, psí cvičiště. Velmi dobře reagují na pochvalu a odměnu. Jsou značně citliví na kritiku. Snaží se svým lidem zavděčit, potřebují pouze pochopit, co se od nich očekává. Víme o případech, kdy se osvědčili např. jako canisterapeutičtí psi.

„Nehodí se do bytu/jsou to psi určeni k pobytu venku.“
Naopak! Chrti, kterých se náš adopční program zejména týká, se vyznačují velmi malým množstvím podkožního tuku (proto také postrádají typický psí pach) a krátkou, jemnou srstí.
Jsou velmi citliví na extrémní povětrnostní podmínky (zima, horko). V chladných měsících potřebují při procházkách a delším pobytu venku kabátek.
V létě je nezbytně nutné chránit je před přehřátím, přičemž na delší procházky je vhodné chodit ráno a večer, přes den se doporučují pouze krátká venčení. Kromě toho je nutné dbát na dostatečný pitný režim.
U pejsků umístěných do našeho adopčního programu trváme na tom, aby žili uvnitř. Venkovní kotec nebo bouda jsou nepřípustné.

„Máme malé děti / malý byt / kočku / hodně cestujeme / už psa… Jsme vyššího věku…atd… Nemůžeme tedy adoptovat chrta.“
Spektrum pejsků k adopci je nesmírně široké. Jsou mezi nimi jedinci starší, mladší, aktivnější i pohodlnější. Na domov čekají pejskové vhodní do větší a rušnější smečky, k dětem i malým domácím zvířatům, a stejně tak takoví, kteří budou naprosto spokojeni jako jedináčci v klidnějším prostředí.
Umíme najít vhodného pejska pro každého zodpovědného zájemce - ať už jste student, rodinka či aktivnější senior.
Pokud máte pochybnosti, neváhejte se na nás obrátit, napsat nám nebo zavolat.
Jsme si jistí, že pejsek, který zapadne právě do vašeho prostředí, tam na vás někde čeká.
Zbytek už s radostí zařídíme my.

V další části bychom rádi odpověděli na otázky, které zájemce o adopci chrta na začátku napadají:

Jsou chrti vhodní k dětem?

Chrti jsou svou povahou jemní, něžní aristokraté. Jsou velmi sociální a lidi milují. Stejně jako k dospělým, tak i k dětem jsou přátelští a vlídní. Tak jako u každého pejska i zde je pochopitelně nezbytné, aby rodiče své děti poučili, že pes není plyšová hračka, a jak se ke čtyřnohému příteli správně chovat. Platí zcela standardní zásady jako např. nerušit psa při jídle nebo když odpočívá atd.

Molly
Foto Lea

Jak se snášejí s ostatními psy?

Obyčejně dobře. Za svého předchozího života poznali většinou jen psy stejné rasy. S těmi byli odmalička zvyklí společně žít v kennelu (greyhound) nebo u majitelů, a to i ve větších skupinách (galgo, lurcher). Při seznamování s dalšími pejsky platí obecné zásady, chrti v tom nejsou jiní. Na začátku mohou být opatrní, ale srdečnost a zdravý rozum převáží. Chrti jsou v principu smečkoví psi, takže se do své nové smečky integrují velmi rychle.

Jak se snášejí s kočkami/malými zvířaty?

Chrti jsou lovecké plemeno. Anglické označení „sighthounds“ (psi lovící zrakem) vypovídá o skutečnosti, že malá, běžící zvířata podvědomě považují za kořist. Tato záležitost je v nich hluboce zakořeněna staletým vývojem. U bývalých dostihových greyhoundů musíme mít na paměti, že byli cvičeni v pronásledování návnady, tzv. umělého králíka, zatímco galgové, lurcheři a podencové bývali využíváni zejména k lovu. Volně běžící malá zvířata je lákají.
AVŠAK: Jsou velmi chápaví a schopni naučit se žít s kočkami (a dalšími drobnějšími zvířaty), která s nimi obývají dům nebo byt a patří do smečky. Vše je o správném přístupu a případném tréninku. Lze docílit stádia, kdy chrti domácí kočičky naprosto ignorují.
Zájemcům rádi z vlastní zkušenosti poradíme, jak na to, jak tyto odlišné povahy seznámit, a jak dále postupovat - dostanete od nás „Návod na kočku.“:-)

Tajgy
Foto Petra

Mohou běhat na volno?

Ne. Pouštět chrta navolno v neoploceném prostoru je značně nebezpečné. Nikdy to prosím nezkoušejte na polích a v lesích, jejich lovecké instinkty jsou v nich hluboce zakořeněny (viz minulá otázka). Když se rozběhnou za potencionální „kořistí“ není šance je odvolat. Pes si v tomto stavu může při sprintu v neznámém, neupraveném terénu ošklivě ublížit, může se od vás vzdálit na vzdálenost několika kilometrů, vběhnout pod auto, může ho po/zastřelit „myslivecká stráž“ a také se může celkově vyčerpat – pozor je nutné mít na paměti, v takovém případě hrozí psovi smrt v důsledku dehydratace.

Jsou chrti čistotní?

Ano. Po příchodu do vašeho domova bude pejsek potřebovat nějakou dobu (délka je zcela individuální) na to, aby pochopil, kde a kdy se venčí a jak to má být správně. Uvědomte si prosím, že převážná většina těchto pejsků v domě resp. bytě nikdy nežila. Jelikož jsou inteligentní a učenliví, na nové prostředí a podmínky se s vaší pomoci adaptují velmi rychle.
Máme pro vás praktické rady, jak na to a také si můžete prostudovat článek Péče o chrta.

Jak snášejí cestování?

Velmi dobře. Ve svém minulém životě byli zvyklí na převážení a cestování. Většina z nich cestu autem obyčejně prospí.

Musejí často k veterináři?

Ne častěji než jiná plemena. Více o zdraví také Péče o chrta.
Psi přijíždějí očkovaní, vykastrovaní a vybaveni mikročipem. Psi ze španělských útulků mají navíc provedeny testy na leishmaniozu a ehrlichiozu.
Po příjezdu doporučujeme za týden až dva vykonat preventivní prohlídku u vašeho veterináře.

Jak je to s mikročipem?

Každý pejsek byl ještě v zemi svého původu očipován. Číslo čipu najdete v jeho mezinárodním pasu. Číslo čipu je zaregistrováno v příslušné zemi, jako majitel je uveden daný útulek.
Vašim úkolem je přeregistrovat pejska na sebe. To lze udělat buď online na stránkách Národního registru majitelů zvířat nebo o to můžete požádat svého veterináře.

Co si mám pro pejska nachystat?

  1. dvě misky – jednu na vodu, jednu na krmivo, nejlépe na stojánku (to je šetrné vůči dlouhému chrtímu krku i páteři, rovněž prevence torze žaludku), viz např. zde
  2. pelíšek větších rozměrů
  3. fleecovou deku (pejsci se do ní rádi zavrtají)
  4. hračky – staré plyšáky, kousací kostičky, pískátka
  5. obojek, nejlépe typu martingal, viz např. zde. Tento typ obojku je velice bezpečný (v případě zatažení se stáhne), zároveň šetrný pro úzký chrtí krk. Zásadně nepoužívejte obyčejné úzké obojky – z takových se chrt při první příležitosti vyvleče.
  6. pevné, nejlépe pletené vodítko s kruhovým průměrem, dlouhé asi 1,5 m, s PEVNOU, VELKOU, spolehlivou karabinou.
    NIKDY prosím nepoužívejte natahovací vodítka (flexi), chrti dokáží z naprostého klidu vystartovat neuvěřitelnou rychlostí a potom dochází k velmi ošklivým nehodám.
  7. ke zvážení: velmi dobrý je postroj s měkkým podšitím, a to buď pro pejsky, kteří tahají (což u chrtů nebývá časté), skáčou nebo se naopak lekají. Postroj je šetrnější i bezpečnější - pes se z něho nemůže vyvléci.
  8. kabátek do chladného počasí, příp. pláštěnku – s nákupem resp. vlastní výrobou doporučujeme vyčkat, až když pejsek dorazí k vám domů a budete ho moci změřit.

Čím chrta krmit?

To je na vašem uvážení. Na trhu je celá řada kvalitních suchých krmiv střední a vyšší třídy. Většina chrtů si velice pochutná na vařeném masu s přílohou, případně jim můžete nabídnout kvalitní masové konzervy. Suché krmivo vždy zalévejte dostatečným množstvím vlažné vody nebo vývaru. Předejdete tím „dušení“ psa při hltání, granule jsou v této formě chutnější a v neposlední řadě – a to je velmi důležité zejména u pejsků, kteří málo pijí – pes tímto způsobem do sebe dostane dostatek tekutin (= prevence dehydratace).
Výborné a praktické je také maso sušené (poradíme vám).
Můžete vyzkoušet také krmení syrovým masem a zeleninou (BARF). Řada pejsků ocení k snídani také cereálie zalité vodou/zředěným jogurtem/kapkou mléka (pokud ho pes snáší)/rozmixovaným tvarohem atd.
Je vhodné denní porci rozdělit na dvě (i tři, pakliže to váš denní rozvrh dovoluje) krmné dávky, což je šetrnější pro zažívání.

Nebojte se nás na cokoli zeptat, podělíme se s vámi o vlastní zkušenosti.

Doporučujeme do každého typu krmení několikrát týdně přidávat minerálovitamínové doplňky nebo bylinky.
Výborné jsou také preparáty na podporu zdravých kloubů, ty doporučujeme u mladých psů používat jako prevenci (jako občasnou několikatýdenní kůru), u starších pejsků denně.

Jak se připravit na první dny s adoptovaným chrtem, s čím počítat?

Pejskové reagují na příjezd do nového domova různě. Počítejte s tím, že první dny bude pravděpodobně unavenější po dlouhé cestě a také se bude potřebovat aklimatizovat. Mnoho věcí pro něho bude nových (domácí spotřebiče, různé zvuky v domácnosti i na ulici, bydlíte-li v rušnější oblasti). Možná nebude umět chodit do schodů, nebude si jistý, kde vykonávat potřebu, kam se uložit ke spánku. Je možné, že bude méně jíst (nebo naopak velmi hodně), několik prvních dnů může trpět průjmem, jehož původcem bude stres ze změny prostředí (nebojte se, to odezní). Vašim úkolem bude pejskovi první dny pomoci zvládnout přechod do nového života. Doporučujeme, abyste si alespoň na týden vzali dovolenou, resp. jste-li vícečlenná rodina, abyste si to zařídili tak, aby se novému členu domácnosti mohl někdo z vás věnovat. Viz také článek Péče o chrta.

Podis.jpg
Foto ASPA Friends

Může se adoptovaný chrt účastnit závodů?

Ne. V žádném případě nesmí. Tato podmínka je rovněž nedílnou součástí nabývací smlouvy, která je s novým majitelem sepsána při předání psa. Rádi vám vysvětlíme, proč na tom musíme trvat - psi určení do adopce jsou jedinci, kteří prošli oficiálním adopčním programem, kdy v případě greyhoundů jde o bývalé sportovce – kteří mohou mít za sebou i stará zranění, a kteří už nejsou schopni běhat na dráze tak, aby si nemohli ublížit. Nejsou schopni rozeznat, zda běží závod nebo „jen tak pro radost“ a mají vždy snahu dát do toho vše. Jejich tělo (které už nemá stejnou formu jako v časech, kdy na dráze stávali pravidelně a denně posilovali při tréninku), je může ošklivě zradit. Pes, který vyšel z aktivního tréninku a stal se "gaučáčkem", si může na dráze nesmírně ublížit.
Stejný princip platí u galgů a lurcherů, pouze místo slova dráha můžeme dosadit slovo lov. Naši zahraniční partneři adoptované psy dále pečlivě sledují a my jsme povinni zákaz nezávodění respektovat.
Vás žádáme o totéž a předem velice děkujeme za dodržování této podmínky.

Mohu vidět už adoptovaného chrta někde na vlastní oči?

Ano. U nás resp. u někoho z našich přátel. V případě vašeho zájmu lze takovou schůzku domluvit.

Jsou chrti přecitlivělí?

Ne, jsou od přírody klidní a spíše vyrovnaní. Plemena, o kterých zde hovoříme existují již velmi dlouhou dobu. Jsou opravdu ušlechtilí.

Mají psi jinou povahu než feny?

Rozdíly mezi pohlavím jsou méně zřetelné než u jiných plemen a z důvodu kastrace se prakticky stírají.

Budeme potřebovat speciální pelíšek?

Ne. Jakýkoliv vyšší, měkký pelíšek je ideální. Jsou ale zvyklí spát na vyvýšeném místě a proto nebudou potřebovat příliš pobízet k tomu, aby začali okupovat vaši postel stejně jako pohovku. Rádi se roztahují.

Je jednoduché vycvičit chrta, aby přišel na zavolání?

Je to možné, ale potřebují trpělivost a porozumění. Jako každý pes, i chrt vám chce udělat radost a chutnou odměnu ocení velmi rád.

grey-skola-17.jpg
Foto Lucky

Na koho se obrátit s dalšími otázkami?

Na nás:-)
Můžete nám napsat,
nebo zavolat na:
773 524 447, 773 524 448

 

Přečtěte si také:

Krevní hodnoty - galgo

Podobně jako greyhound, vykazuje i španělský galgo odlišnosti v krevních hodnotách

 

Krevní hodnoty - greyhound

Co je dobré vědět o krevních hodnotách u greyhounda

 

Péče o chrta

Péče o chrta – rady, tipy aneb jak začít?

Tyto informace by vám vám a vašemu novému pejskovi měly pomoci při vzájemném poznávání a vybudovat vztah, založený na vzájemném respektu, lásce a přátelství.

 

Aktuálně

Chrti v nouzi
materiály na podporu adopce

Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
chrti v nouzi
Děkujeme :-)



Chrti v nouzi děkují za péči a podporu MVDr. Ivo Hylákovi a jeho týmu
Vyvet

Program adopce chrtů ohrožených smrtí nebo strádáním v zemi jejich původu (greyhound a lurcher)